Efectele secundare ale vaccinurilor COVID adesea „psihosomatice”: studiu israelian evaluat de colegi

O nouă cercetare israeliană sugerează că efectele secundare ale vaccinurilor COVID sunt adesea psihosomatice – un fel de profeție care se împlinește.

Cu cât oamenii ezită mai mult în privința administrării vaccinului, cu atât este mai probabil ca aceștia să experimenteze efecte secundare, potrivit unui studiu revizuit de colegi publicat luni.

Acesta constituie un efect „nocebo”, susțin ei. Cu alte cuvinte, este opusul efectului placebo, unde o intervenție inactivă produce efecte pozitive. Aici, doar gândul la efectele negative le face să apară aparent.

Cercetătorii au scris că „o proporție cuantificabilă și semnificativă a efectelor secundare ale vaccinului COVID-19 sunt prezise de ezitarea la vaccin”. Ei au adăugat că acest lucru arată că efectele secundare „conțin o componentă nocebo psihosomatică la persoanele vaccinate”.

Studiul revizuit de colegi, publicat în revista Scientific Reports, este o colaborare între Universitatea Bar Ilan, Universitatea din Haifa, Universitatea Ariel și Universitatea Warwick din Regatul Unit.

Aproximativ 750 de israelieni cu vârsta de 60 de ani și peste au fost chestionați cu privire la nivelul lor de ezitare la vaccin și la experiența efectelor secundare după a doua injecție cu coronavirus și apoi după a treia doză.

„Am vrut să înțelegem dacă există vreo îndoială cu privire la vaccinuri, adică atunci când oamenii nu sunt anti-vaxx, ci mai degrabă au o atitudine negativă față de vaccin”, explică prof. Yaakov Hoffman de la departamentul interdisciplinar de științe sociale al Universității Bar Ilan, Autor principal. .

Un lucrător sanitar se pregătește să administreze o doză de vaccin COVID-19 la un centru Clalit Health Services din Katzrin, Înălțimile Golan, 9 ianuarie 2022. (Michael Giladi/Flash90)

Oamenii de știință au analizat tiparele de răspuns ale celor chestionați și au concluzionat că ezitarea la vaccin a fost „asociată pozitiv” cu efecte secundare, crescând incidența simptomelor post-injectare cu 16%.

În mod surprinzător, ei au descoperit că, deși ezitarea cu vaccinuri a dus aparent la efecte secundare, corelația nu a funcționat invers.

Persoanele care au avut reacții adverse după a doua injecție nu au fost semnificativ mai predispuse să ezite să ia a treia injecție.

prof. Yaakov Hoffman, de la Departamentul Interdisciplinar de Științe Sociale de la Universitatea Bar Ilan (cu amabilitatea Universității Bar Ilan)

„Din această cercetare a devenit clar că nu toate plângerile provin din tratamentul activ”, a declarat Hoffman pentru The Times of Israel. „Este important de știut, deoarece oamenii ar putea evita vaccinul deoarece cred că le va pune în pericol sănătatea, când de fapt unele dintre efectele secundare se datorează unor factori psihologici”.

El a adăugat că studiul ridică posibilitatea ca incidența efectelor secundare să poată fi redusă pur și simplu prin creșterea gradului de conștientizare a efectului „nocebo”.

„Cercetarea noastră are implicații politice”, a spus el.

„Le spune oamenilor că vaccinurile sunt sigure și că efectele secundare sunt minime poate să nu fie suficient. De asemenea, ar putea fi înțelept să comunicați că unele efecte secundare se datorează efectului nocebo – să le spuneți că pot exista efecte secundare și că acestea pot avea un element psihologic.

„Acest lucru are valoare, deoarece cercetările anterioare au arătat că atunci când oamenii știu că sunt vulnerabili la efectul nocebo, îl pot opri”, a spus el.

Politica israeliană a spus sincer

M-am alăturat The Times of Israel după mulți ani de acoperire a politicii americane și israeliene pentru instituțiile de știri ebraice.

Cred că acoperirea responsabilă a politicienilor israelieni înseamnă prezentarea unei vederi de 360 ​​de grade asupra cuvintelor și acțiunilor lor – nu doar ceea ce se întâmplă, ci și ceea ce înseamnă asta în contextul mai larg al societății israeliene și al regiunii.

Este un lucru greu de făcut, pentru că rar poți păcăli politicienii – trebuie să faci un pas mai departe pentru a prezenta contextul complet și a încerca să-ți depășești propriile prejudecăți.

Sunt mândru de munca noastră care spune povestea politicii israeliene direct și complet. Cred că Israelul este mai puternic și mai democratic dacă jurnaliștii profesioniști fac bine munca grea.

Sprijinul dumneavoastră pentru munca noastră devenind membru Comunitatea Times of Israel ne ajută să ne asigurăm că putem continua să facem acest lucru.

Mulțumesc,
Tal Schneider, corespondent politic

Alăturați-vă comunității noastre Alăturați-vă comunității noastre Sunteți deja membru? Conectați-vă pentru a nu mai vedea asta

Ești un cititor devotat

De aceea am început Times of Israel acum zece ani – pentru a oferi cititorilor cu discernământ ca tine o acoperire obligatorie despre Israel și lumea evreiască.

Deci acum avem o cerere. Spre deosebire de alte posturi de știri, nu avem un paywall. Dar, din moment ce jurnalismul pe care îl facem este prețios, invităm cititorii pentru care The Times of Israel a devenit important să ne susțină munca prin alăturarea Comunitatea Times of Israel.

Pentru doar 6 USD pe lună, puteți ajuta la susținerea jurnalismului nostru de calitate în timp ce vă bucurați de The Times of Israel PUBLICITATE GRATUITĂprecum si accesul conținut exclusiv disponibil numai pentru membrii comunității Times of Israel.

Mulțumesc,
David Horovitz, fondator și editor al The Times of Israel

Alăturați-vă comunității noastre Alăturați-vă comunității noastre Sunteți deja membru? Conectați-vă pentru a nu mai vedea asta

Leave a Comment